Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

Returul sferturilor de finala UEFA Conference League

3 min read

A avut loc si returul sferturilor de finala ale Conference League, rezultate cu calificarea Romei, a lui Marseille, a Feyenoord si a celor de la Leicester, care nu au mai mers atat de bine in Premier League in sezonul in curs. Nu se poate anticipa clar cine ar putea castiga competitia, care arata extrem de echilibrata, insa s-ar putea preconiza o finala intre Roma si Marseille, pentru ca nu o vad pe Leicester destul de puternica sa ajunga in ultimul act, doar e prima semi-finala de cupa europeana pe care o prind vulpile, care cu Brendan Rodgers au demonstrat faptul ca nu sunt in stare sa se descurce pe plan european, iar Feyenoord e Feyeenord. De cealalta parte, Roma e condusa de Jose Mourinho, care nu a castigat niciun trofeu la Tottenham si ar vrea sa castige orice competitie ii vine in cale la Roma pentru a regla acest lucru.

PAOK 0-1 Marseille

Am inceput cu acest meci pentru ca este unul “de interes” pentru romani, avand in vedere faptul ca PAOK este antrenata de Razvan Lucescu. Care da, s-a intors la formatia greaca dupa ce a dus Al Hilal la castigarea Ligii Campionilor Asiei. Dupa ce au pierdut 2-1 in meciul tur din sudul Frantei, cei de la PAOK sperau sa intoarca soarta calificarii in returul de la Salonic. Acestia s-au pregatit pentru acest lucru si au dominat meciul, insa nu au reusit sa fructifice nenumaratele ocazii pe care le-au avut. Din contra, Marseille a marcat din singurul sut pe poarta pe care l-a avut, un gol marcat de Payet in minutul 34, care a stabilit soarta intalnirii dintre cele doua formatii pentru a o duce pe Marseille in semi-finale.

PSV Eindhoven 1-2 Leicester City

Se pare ca Leicester a invatat ceva din precedentele experiente europene in care a avut o prestatie mediocra. Adevarul e ca singura metoda prin care ar putea ajunge in cupele europene si in sezonul urmator este in cazul in care castiga aceasta competitie, asa ca vulpile au tras pentru acest lucru. Meciul tur dintre cele doua s-a terminat 0-0, iar in aceasta intalnire olandezii au marcat primii, prin Zahavi in minutul 27, stabilind scorul de 1-0 la pauza. Vulpile au dominat usor partida, pentru ca olandezii aveau si ei ocaziile lor, iar atunci cand PSV parea calificata, Leicester a marcat prin Maddison in minutul 77, iar Pereira a stabilit scorul final 11 minute mai tarziu.

Slavia Praga 1-3 Feyenoord

Meciul tur de la Rotterdam intre cele doua formatii a fost unul de senzatie intre cele doua formatii, un 3-3 care nu parea sa avantajeze pe nimeni in vederea meciului retur. Si aici a fost la fel, cel putin in prima repriza. S-au marcat doua goluri in primele 14 minute pentru a stabili scorul de 1-1 la pauza, Dessers pentru olandezi si Traore pentru cehi. In debutul reprizei secunde, Dessers a reusit sa majoreze avantajul pe tabela pentru olandezi, iar calificarea a fost rezolvata de Sinisterra in minutul 74.

Roma 4-0 Bodo/Glimt

Nu ar fi prea multe de spus in legatura cu acest meci. Aceasta micuta echipa din Norvegia reusise s-o invinga pe Roma in meciul tur cu 2-1, insa returul din capitala Italiei s-a dovedit imposibil pentru norvegieni, care totusi pleaca acasa cu o victorie de palmares impotriva unei echipe care nu de mult reusea sa intoarca Barcelona pentru a merge in semi-finalele Ligii Campionilor. Abraham a deschis scorul in minutul 5, iar Zaniolo a marcat un hattrick, in minutele 23, 29 si 49.