Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

CFR Cluj 2-1 Rapid. Ingrijorari de ambele tabere

3 min read

CFR Cluj – Rapid este un derby al echipelor feroviare, mai nou. Sau cel putin a fost in ultimii ani pana la falimentul Rapidului, iar in urma intoarcerii acestuia in Liga 1 continua sa fie unul dintre cele mai interesante meciuri pe care prima divizie le ofera in ziua de azi. Iar meciul de azi a fost unul destul de interesant, probabil cel mai interesant din aceasta etapa. CFR-ul domina autoritar campionatul romanesc, ceea ce se poate vedea prin faptul ca este la 8 puncte distanta de ocupanta locului secund, FCSB. In ultima vreme, distanta dintre cele doua a fost redusa intr-un mod mai considerabil, insa, FCSB a facut un pas gresit la Mioveni, unde a remizat cu scorul de 1-1. Cu toate acestea, ceferistiii se gandesc la faptul ca ei au probleme si ca ar risca sa piarda titlul. De cealalta parte, Rapidul a fost una dintre principalele competitoare la un loc de play-off in acest inceput de sezon, cu toate acestea giulestenii au facut pasi gresiti in ultimele etape si sunt fortati sa ramana pe locul 8, astfel incat Rapidul pare sa abandoneze lupta pentru ultimul loc de play-off, in care au mai ramas Farul Constanta si FC Arges.

CFR a avut prima ocazie a meicului, atunci cand Omrani a sutat de la marginea careului in minutul 5, insa Moldovan a retinut fara probleme. Cateva minute mai tarziu, acelasi Omrani a sutat periculos din afara careului, insa Moldovan a fost din nou pe faza si a respins. Boateng a avut o finalizare spectaculoasa din interiorul careului in minutul 31, insa Moldovan si-a continuat parada prin respingerea acestei ocazii pentru a pastra scorul de 0-0 pana la finalul primei reprize, atunci cand Grahovac a reusit sa deschida scorul pentru ardeleni la capatul unei actiuni in care mingea a ajuns la acesta dintr-un sut respins in interiorul careului iar acesta a marcat cu poarta goala. S-a terminat CFR 1-0 Rapid la pauza. Egalati la finalul primei reprize, giulestenii au fost mult mai periculosi la reluarea meciului, reusind sa isi creeze ocazii pentru a restabili egalitatea pe tabela. Astfel, putin timp dupa reluarea reprizei, Rares Ilie i-a pasat in careu lui Ionita care a trimis puțin pe langa poarta ceferistilor. Rapidistii au reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 62, atunci cand Junior Morais l-a invins pe Hindrich dupa o pasa foarte buna a lui Rares Ilie, 1-1. Tot Rares Ilie putea face 2-1 pentru Rapid, insa sutul sau din minutul 71 a fost respins de Hindrich. Ardelenii au dat lovitura pe final, prin Ciprian Deac, care s-a aflat la momentul potrivit si a trimis un balon deviat in interiorul careului direct in poarta lui Moldovan, si au reusit sa castige meciul dupa o partida in care s-au luptat din greu pentru cele 3 puncte.

In orice caz, ambele echipe au plecat nemultumite. Unii ca nu joaca la cel mai inalt nivel si ca pot pierde titlul, iar altii ca s-ar putea sa nu mai prinda play-offul desi asta nu era unul dintre obiective la inceputul campionatului.

„Nu stiu ce se intampla, dar ceva nu e bine, asta e clar. Eu zic ca e prea devreme sa vorbim de puncte, de avansul fata de FCSB, hai sa se termine campionatul regulat.”, a fost declaratia lui Deac.

Echipele de start

CFR Cluj: Hindrich – Susic, Graovac, Burcă, Camora – Deac, Boateng, Roger – Omrani, Debeljuh, Petrila

Rezerve: Sava, Fl. Stefan, Yuri, Bordeianu, Chipciu, Negut, Paun, Sacko, Bus

Antrenor: Dan Petrescu

Rapid: Moldovan – Săpunaru, Dandea, Dr. Grigore – Onea, Moise, Kait, Ilie, Jr. Morais – Stahl, Vojtus

Rezerve: Draghia, Belu, Goge, Panoiu, Al. Ionita II, Acuna, Balan, Marzouk, Balan, Sefer

Antrenor: Mihai Iosif