Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

Dinamo 1-6 Universitatea Craiova. Cainii, in impas

3 min read

Acum cativa ani, Dinamo a fost prima echipa din Romania ce a reusit iesirea din insolventa si chiar a avut un sezon in care s-a intors in cupele europene, iar lucrurile pareau sa se redreseze pentru gruparea din Stefan cel Mare, chiar sub conducerea lui Ionut Negoita, unul dintre cele mai controversate persoane din istoria recenta a clubului. Dupa a venit Cortacero care a promis cresteri de capital si a adus o gramada de jucatori pe niste sume exorbitante, ca sa aflam de fapt ca nu a facut decat sa ingroase datoria lui Dinamo, mai ales ca salariile nu au fost platite. A fost un moment in care suporterii au facut programul DDB, pentru a prelua echipa din mainile lui Cortacero si a salva clubul. Inainte sa preia puterea, acestia au reusit sa mentina clubul in viata prin sacrificii ca plata unor bilete pentru meciuri la care nu puteau fi prezenti fizic din cauza faptului ca se juca fotbal fara spectatori in contextul pandemiei de coronavirus, deci promisiunile privind salvarea echipei pareau sa prinda un contur neasteptat la vremea respectiva. Si totusi, realitatea a fost una extrem de diferita, iar acum Dinamo este pe punctul de a retrograda din Liga 1 pentru prima oara in istoria clubului, singurul lucru care ar putea-o mentine in primul esalon fiind o eventuala decizie a FRF de a mari numarul de echipe la 18.

Dar, sa vorbim din punct de vedere sportiv. Universitatea Craiova este o echipa stearsa in ultimul timp, care venea la inceputul campionatului cu pretentii de a se lupta cu FCSB si CFR Cluj la campionat. Care, insa, nu a demonstrat nimic, in afara de un circ spumos oferit de antrenorul Laurentiu Reghecampf in contextul procesului sau de divort cu Ana Maria Prodan. Proces de divort de care, de altfel, stie toata Romania. Probabil ca acest proces i-a afectat performanta sportiva domnului Reghecampf, pentru ca inca nu stiu cum il mai pastreaza conducerea Stiintei la timona echipei. De cealalta parte, e prapad, Flavius Stoican dupa Mircea Rednic dupa Dario Bonetti dupa ce ca nimeni nu mai stie cine o sa stea pe banca la caini si cand.

Sa vorbim putin si despre meci. Un meci frumos, cu multe goluri. In minutul 9 era deja 1-0 pentru Craiova dupa ce Cimpanu a „taiat” in centru pe langa Ehmann si a sutat la coltul scurt, iar portarul lui Dinamo nu a mai avut ce face altceva decat sa respinga direct in plasa. Dinamo nu a avut replica pe tot parcursul reprizei, iar scorul s-a marit la 2-0 dupa un penalty transformat de Ivan in urma unui fault al lui Grigore la Cimpanu. In ultimul minut al primei reprize. Nu ca ar mai fi putut Dinamo rezista. Tavalugul a venit in a doua repriza, atunci cand Markovic a majorat scorul pentru olteni chiar la inceputul actului secund. Scorul s-a marit ulterior la 4-0, faza la care DInamo a dat in sfarsit replica printr-un contra-atac fulger si a primit penalty dupa un fault al lui Campanu la adresa lui Ivanov. Cosmin Matei a transformat si a redus din diferenta la 4-1. Nu a mai contat, pentru ca oltenii au mai inscris de vreo doua ori pana la finalul partidei, iar Craiova devnie a doua echipa care a dat 6 goluri lui Dinamo in acest sezon, dupa FCSB la finalul anului trecut. Bine, au scuza ca au jucat cu un om mai putin din minutul 69, cand Baptiste Aloe a primit rosu pentru un fault la Markovic. Sau nu au.

Cert este ca Dinamo va juca in Liga 2 de la anul.