Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

Semi-finale UCL: Tottenham Hotspur 0-1 Ajax

3 min read

Meciul tur din semi-finala surprizelor intre Tottenham Hotspur si Ajax Amsterdam, la Londra, pe noul stadion de 1 miliard de euro al celor de la Spurs, s-a incheiat 0-1. Este un pas urias pentru “lancieri” spre finala UEFA Champions League. Sincer, din punct de vedere fotbalistic, a fost probabil cea mai slaba semi-finala de Liga Campionilor pe care am avut ocazia s-o vizionez vreodata. Inca nu imi vine sa cred ca au ajuns sa se lupte Spurs si Ajax pentru un loc in finala UCL. Daca nu ar fi fost Barcelona in semi-finale la ora actuala, as fii considerat careul de asi din editia asta cel mai bizar din 2004 pana in prezent. Doua echipe care pana nu de mult au fost carne de tun in finale de Europa League, si una care pana in 2010 nu a mai jucat un meci in noul format al Ligii Campionilor.

Trebuie sa recunosc, olandezii au fost net superiori. Lancierii, dupa cum ne-au obisnuit sezonul asta, au inceput perfect deplasarea la Londra. In stilul lor, jucand un fotbal riscant si atacand din start pentru a gasi golul repede. Si, da, le-a iesit. Van de Beek a marcat primul si singurul gol al meciului in minutul 15. A primit o pasa la limita ofsaidului, dupa care l-a executat pe Lloris in stil de mare atacant. Cel putin, un atacant mai mare decat toata echipa lui Spurs fara Kane si Son. Replica englezilor a venit, dar a fost una tardiva. Llorente a incercat ceva, dar lovitura sa de cap s-a dus pe langa poarta. A mai avut Spurs inca o ocazie la cateva minute dupa, insa si aia a fost degeaba.

Pochettino, antrenorul lui Spurs, a primit apoi inca o lovitura, de data asta si mai dura, cand  l-a pierdut si pe Vertonghen, care s-a accidentat grav, fiind nevoit sa iasa pe brate din teren. Fundaşul belgian s-a ciocnit de Alderweireld, in minutul 31, dupa o faza de atac a gazdelor. A vrut sa continue, dar dupa cateva minute a renuntat pentru ca nu mai putea sta pe picioare. Repriza s-a incheiat cu o ratare a lui Alderweireld, dar lovitura sa de cap a trecut peste transversala. Si cam astea au fost fazele notabile in prima repriza. In repriza a doua, cea mai mare ocazie le-a apartinut tot oamenilor lui Ten Hag, care puteau decide prima finalista a actualei editii din UEFA Champions League. David Neres a nimerit, insa, bara. Intr-un final, Ajax s-a impus cu 1-0 şi a devenit mare favorita inaintea returului semifinalei de miercurea viitoare. Astfel, olandezii au o sansa sa ajunga in prima finala a Ligii Campionilor dupa 26 de ani, atunci cand a pierdut finala de la Roma la penalty-uri impotriva celor de la Juventus. Probabil ca o sa o piarda din nou impotriva celor de la Barcelona. O finala intre echipele drage ale lui Johan Cruyff.

Pot sa ma declar extrem de surprins de faptul ca, fara Kane si Son, Spurs si-au luat un singur gol acasa de la Ajax, o echipa de top in deplasare. Adica, Real Madrid si-a luat 4 pe Bernabeu, iar Juventus 2 in Torino dupa ce avea avantajul golului marcat in deplasare in meciul tur.