Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

Astra Giurgiu si performantele echipei lui Ioan Niculae in ultimul timp (2)

2 min read

In ciuda rezultatelor din Europa League, in acelasi sezon, Astra a avut un start de campionat mai mult decat nereusit, lucru care a dus la demiterea lui Isaila si inlocuirea acestuia cu Oleh Protasov, care mai antrenase si Steaua in trecut. Protasov a fost cel care a adus cele 4 puncte in grupa de Europa League ale Astrei, insa rezultatele slabe din campionat i-au cauzat si acestuia demiterea, fiind inlocuit cu Dorinel Munteanu. Nici macar Munti nu a reusit sa redreseze echipa, acesta demisionand dupa un esec de 1–2 in campionat cu Gaz Metan Medias. Dupa care, in primavara lui 2015, este readus Marius Sumudica, care redreseaza echipa destul incat s-o duca pe locul 4 si s-o califice in Europa League pentru al treilea an consecutiv. Astra a terminat sezonul la egalitate de puncte cu locul 3, CFR Cluj, dar nu a reusit sa prinda un loc pe podium din cauza rezultatelor directe in fata clujenilor, 1–4 la Cluj si 0–1 la Giurgiu.

In turul 2, Astra a trecut de scotienii de la Inverness Caledonian Thistle. Insa turul 3 avea sa aduca un adversar de calibru in Giurgiu, si anume West Ham United, antrenata pe atunci de Slaven Bilic. O echipa care se calificase in cupele europene datorita unui loc acordat de UEFA pentru Fair Play. In meciul tur de la Londra, Astra a reusit sa obtina o remiză de 2–2, dupa ce West Ham a avut un avantaj de 2–0 in minutul 51, marcand prin Enner Valencia si Mauro Zarate, dar Fernando Boldrin a redus diferenta la 20 de minute dupa golul lui Zarate, iar Angelo Ogbonna a marcat un auto-gol pentru a aduce scorul la egalitate. A fost un rezultat cat se poate de neasteptat in fata unei echipe de Premier League. In returul de la Giurgiu, West Ham a marcat repede, in minutul 3 prin Manuel Lanzini, dar Budescu a reusit o dubla pentru a aduce o victorie istorica de 2–1 contra uneia dintre cele mai titrate echipe din Premier League, alaturi de o calificare in play-off, pentru al doilea an consecutiv. Si de una dintre cele mai mari rusini din istoria celor de la West Ham.

In play-off, astralii au evoluat contra celor de la AZ Alkmaar. In mansa tur de la Giurgiu, Astra a furnizat o noua surpriza, castigand cu 3–2 în fața celor de la AZ, meci în care olandezii au reușit să puncteze pentru 0–2 in doua minute, dar Boldrin si Alibec au egalat, dupa care fostul dinamovist Alexandru Dandea a marcat golul victoriei. In returul de la Alkmaar, Astra a fost aproape de o noua calificare in grupele Europa League, insa olandezii au reusit in ultimele 10 minute ale meciului sa inscrie doua goluri dupa gafele lui Silviu Lung jr. Astra a fost invinsa cu scorul de 0–2 in Olanda si cu 3–4 la general, fiind eliminata in aceasta faza.