Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

Tottenham Hotspur 2-7 Bayern Munchen

2 min read

Am ajuns la concluzia ca genul asta de meciuri (de tenis) trebuie sa aiba mereu in prim plan o echipa din Germania. Pentru ca tocmai am asistat la repetarea unui Mineriazo, in Champions League, doar ca in loc de Brazilia e Tottenham Hotspur; nu pot sa inlocuiesc echipa nationala a Germaniei cu Bayern pentru ca, la urma urmei, Bayern e scheletul nationalei germane (desi n-au ramas foarte multi jucatori dintre aceia care au jucat in Mineriazo; mai sunt doar Neuer, Muller si Jerome Boateng). Sunt anumiti factori care contribuie masiv la anumiti factori care fac acest dezastru oarecum comparativ cu Mineriazo. In primul rand, Tottenham Hotspur vine din postura de vicecampioana a Europei, dupa ce a jucat in 2019 prima finala de UEFA Champions League din istoria clubului. In al doilea rand, Tottenham nu a mai incasat niciodata sapte goluri acasa in istoria de 137 de ani a clubului. Chit ca nu mai e White Hart Lane, tot conteaza. Va ramane o pata in istoria clubului la fel ca acel 7-1 pe care Manchester United i l-a administrat Romei lui Totti.

Cel mai amuzant lucru este faptul ca la pauza, Bayern a condus cu doar 2-1. Ba chiar Spurs a condus prima. Tottenham a deschis scorul prin Son in minutul 12, iar Kimmich a egalat pentru bavarezi trei minute mai tarziu. A fost o repriza plina de ratari si de o parte si de alta, insa o repriza destul de echilibrata care nu parea sa prezica ce se va intampla in continuare. In minutul 45, Lewandowski a pus-o pe Bayern in avantaj, iar bavarezii au plecat cu un avantaj de 2-1 la cabine. Bayern a preluat controlul total in a doua repriza, in ciuda ocazilor pe care le-a avut Spurs la debutul celei de-a doua jumatati a meciului. In cadrul minutelor 53 si 55, Gnabry a marcat o dubla care a majorat avantajul lui Bayern la 4-1, insa Spurs a avut un penalty acordat in conditii destul de dubioase, iar Harry Kane a redus din diferenta. Iar un lucru mai amuzant in toata aceasta ecuatie este faptul ca, cu 10 minute inainte de final era tot 4-2.  Si Liverpool si-a incasat 2 goluri in ultimele 10 minute de la Napoli atunci cand a pierdut cu 2-0 pe San Paolo, dar proportiile sunt total diferite. Tot Gnabry a iesit la rampa cand a majorat scorul la 5-2 in minutul 83, reusind hattrick-ul. Dupa care Lewandowski a reusit si el dubla, 6-2. Iar Gnabry a inchis tabela de scor la 7-2 pentru Bayern.

Era evident ca Spurs are un sezon extrem de prost, dar nici in halul asta. In fine, ideea e ca Bayern ramane pe primul loc in grupa cu 6 puncte, urmata de Steaua Rosie Belgrad, care in celalalt meci al grupei s-a impus in fata lui Olympiacos cu scorul de 3-1. In urmatoarea etapa, Spurs are meci tot acasa, cu Steaua Rosie. In timp ce Bayern se va deplasa in Grecia pentru o confruntare cu Olympiacos in grupa A.