Golul.eu

Cele mai noi informatii din fotbal

Napoli 2-0 Liverpool. O noua infrangere a cormoranilor in sudul Italiei

2 min read

Fara indoiala, intre echipele din Serie A in Europa, Napoli este cam singura despre care se poate spune ca a tinut capul sus pana acum. Juventus, in ciuda faptului ca nu a fost un rezultat umilitor, nu a putut sa scoata decat un 2-2 pe Wanda Metropolitano dupa ce a condus cu 2-0 in minutul 70, fiind egalati chiar in ultimul minut al timpului regulamentar. Inter a scos un 1-1 pe teren propriu cu Slavia Praga dupa ce a fost condusa cu 1-0 in urma unui gol marcat de Olayinka in minutul 63, si nu a putut restabili egalitatea decat in al doilea minut al prelungirilor. Atalanta a pierdut cu 4-0 in fata celor de la Dinamo Zagreb la debutul in UEFA Champions League in capitala Croatiei. Trecem la Europa League. Torino nu se mai afla in competitie fiind scoasa de catre Wolverhampton Wanderers in play-off. Lazio a pierdut cu 2-1 in fata celor de la CFR Cluj in Gruia. Roma a castigat cu 4-0, insa cu Istanbul Basaksehir.

Bun. Dar Napoli a reusit o victorie cu detinatoarea trofeului UEFA Champions League. Cele doua echipe s-au mai intalnit si sezonul trecut, iar pe San Paolo tot Napoli a fost invingatoare, cu scorul de 1-0, in timp ce Liverpool a invins cu acelasi scor pe Anfield, asigurandu-si, la limita, calificarea in optimi. De la calificati la limita la detinatoarea trofeului din cauza faptului ca au dat peste un Bayern si o Barcelona foarte slabe, si au castigat in finala cu un Tottenham care nu a fost pregatit pentru o faza atat de avansata ca prima finala de Champions League din istoria clubului. Oricum, cred ca Liverpool sezonul asta se va axa mai mult pe castigarea titlului in Premier League si mai putin pe apararea Ligii Campionilor.

Napoli a avut prima mare ocazie a meciului atunci cand Lozano a inscris, doar ca se afla in pozitie de ofsaid. Campioana Europei a dat replica prin Mane, insa Meret a intervenit bine. Cu putin timp inainte de pauza, era sa marcheze si Firmino. S-a plecat la vestiare cu scorul de 0-0 la pauza. La debutul reprizei secunde, Mario Rui a ratat cea mai mare ocazie a napoletanilor de pana atunci. Scouserii au avut si ei o sansa imensa sa treaca in avantaj pe tabela, mai ales atunci cand Mane a gresit pasa pentru Salah la capatul unui contraatac. Cu toate ca gafa lui Manolas l-a lasat pe Salah singur cu Meret, portarul lui Napoli a barat sutul sau. Arbitrul a dictat penalty dupa un fault al lui Robertson asupra lui Callejon si Mertens a deschis scorul cu 10 minute inainte de pauza. Napoli si-a majorat avantajul in prelungiri, prin Llorente.

Etapa viitoare, Napoli are meci in deplasare cu Genk, iar Liverpool va gazdui pe Red Bull Salzburg pe Anfield. In celalalt meci, a fost un adevarat thriller cu 8 goluri, Red Bull Salzburg impunandu-se cu 6-2 acasa in fata lui Genk si ocupand, temporar, primul loc in grupa prin prisma golaverajului superior in fata lui Napoli.